Weekend na Śląsku

Data publikacji: 10-12-2011, 21:07
Aktualności, Dla aktywnych, Koncerty, Na weekend, Przedstawienia, Większą grupą

W nadchodzący weekend Urząd Miejski w Sosnowcu oraz Miejski Klub im. Jana Kiepury - Energetyczne Centrum Kultury zapraszają na IV Ogólnopolski Festiwal KiepuraFest 2011. Celem organizatorów przeglądu jest upowszechnienie wśród młodzieży postaci Jana Kiepury oraz promocja młodych muzyków wykonujących stare przeboje w nowoczesnych aranżacjach. Już w piątek 9 grudnia na scenie gościnnie pojawi się Grzegorz Majzel Trio. Koncert towarzyszący będzie równocześnie 20. jubileuszem działalności artystycznej Majzla. W sobotę o godz 10 rozpocznie się główna część festiwalu, na której zaprezentują się wszyscy wykonawcy. O 17.30 ECK zaprasza na koncert finałowy z udziałem zwycięzców, laureatki III edycji imprezy – Aleksandry Szmyd oraz gwiazdy wieczoru, wokalisty zespołu PIN - Andrzeja Lamperta. Szczegółowe informacje o KiepuraFest znajdziemy na oficjalnej stronie festiwalu.

9 i 10 grudnia czekają nas liczne koncerty w ramach X Festiwalu Muzyki Nowej w Bytomiu. Podczas imprezy usłyszymy członków Orkiestry Muzyki Nowej, Kwartetu Akademos i Lorien Trio, którzy zaprezentują nie tylko klasyczne dzieła, ale także utwory skomponowane specjalnie na to wydarzenie. Piątkowe koncerty rozpoczną się już o godz 18 w Centrum Sztuki Współczesnej. Na sobotnie występy zaprasza natomiast Biuro Promocji Miasta – już od godz 16.30. Wstęp wolny. Więcej informacji o Festiwalu Muzyki Nowej znajdziemy na oficjalnej stronie imprezy.

Wszystkich miłośników sztuki Galeria Ateneum w Katowicach zaprasza w piątek 9 grudnia na wernisaż wystawy „Ten Years After”, na którym swój dorobek zaprezentują Stefan Lechwar oraz Tomasz Kipka - współpracownicy Katedry Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Impreza rozpocznie się o godzinie 18. Szczegółowe informacje o wystawie znajdziemy na oficjalnej stronie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora.

Święta tuż tuż – z tej okazji od 9 do 11 grudnia w Siemianowickim Centrum Kultury odbywać się będą liczne warsztaty artystyczne, którym towarzyszyć będzie „Kiermasz talentów i różności – Zimowe Inspiracje”. Impreza rozpocznie się w sobotę o godz 18 w sali widowiskowej SCK. Podczas kiermaszu zaprezentują się lokalni artyści z pracami wykonanymi techniką hand made. Wstęp wolny. Dokładny harmonogram warsztatów znajdziemy na oficjalnej stronie SCK.

Świąteczny nastrój zagości również w Chorzowie – w niedzielę 11 grudnia w Parku Etnograficznym odbędzie się pokaz śląskich tradycji bożonarodzeniowych, którym towarzyszyć będzie degustacja tradycyjnych regionalnych potraw wigilijnych. Podczas imprezy „Śląsko Wilijo” zobaczymy widowisko obrzędowe w wykonaniu zespołu Szarotki z Mościsk (godz 12), koncert zespołu ludowego Bałamuty ze Zwardonia (godz 13), jasełka przygotowane przez uczniów (godz 13.30) a także występ grupy Dąbrowiacy z Politechniki Śląskiej (godz 14.30). Gospodarzem imprezy będzie Marek Szołtysek. Bilety w cenie 7zł/5zł.

Na zakończenie weekendu ogromną dawkę śmiechu przygotowało dla nas Bytomskie Centrum Kultury. Już o godz 18 w niedzielę rozpocznie się występ rybnickiego Kabaretu Młodych Panów. Będzie to już ostatni punkt programu Śląskiej Trasy 2011, na której artyści prezentują swój specjalny, barbórkowy program. Informacje o biletach znajdziemy na oficjalnej stronie BCK.

Slawek